Переполовіння П’ятидесятниці

18 травня 2022 року за церковним календарем – свято Переполовіння П’ятидесятниці. Переполовіння тобто “половина” П’ятидесятниці – середина 50 днів між святами Пасхи та дня зішестя Святого Духа. Назву цього свята Церква запозичила з Євангелія, яке благовістить про Ісуса Христа, що Він, у дні Свого земного життя, на третій рік Своєї Євангельської проповіді, в переполовення Старозавітного свята Кущів, увійшов у храм і навчав (Ін. 7, 14-36). Свято Кущів було одним із трьох великих всенародних юдейських свят, на згадку перебування євреїв у кущах (наметах) під час їхніх мандрів пустелею, і особливо – на згадку показаного Богом Мойсеєві на горі намета (Вих. 25, 40), за подобою якого Мойсей збудував скинію Завіту (Вих. 39, 43; 40,1). Свято тривало вісім днів, з яких перший і останній були особливо урочистими. Звичаєм восьмого дня, який перебував у зв’язку із християнським святом переполовення, був обряд урочистого виливання води. Виливання води було знаменням сходження Святого Духа.
В переполовення свята Кущів Господь увійшов у Єрусалимський храм і навчав там. Від божественного вчення Господа переполовення стало святом для Церкви Христової. Юдеї, чуючи повчання, сказане Господом у свято, «дивувалися і казали: Як Він знає Писання, не вчившись?» (Ін. 7, 15). «Багато з народу в Нього увірували та казали: Коли прийде Христос, чи ж Він чудеса чинитиме більші, як чинить Оцей?» (Ін. 7, 31). «Багато хто казали» про Ісуса Христа: «Він точно пророк» (Ін. 7, 40). «Інші говорили: це Христос» (Ін. 7, 41).
Цим повчанням Господь ясно показав Себе Месією, заступником за людей, законодавцем і рівним Богові Отцеві. Це вчення Ісуса Христа, відповідно до половини П’ятидесятниці, що поєднує Пасху і свято зішестя Святого Духа, передвіщує і про близький час зішестя Святого Духа, тому що «в останній день свята», під час якого Господь був у храмі й навчав, Він Сам передвістив про Святого Духа, «Якого мали прийняти віруючі в Ісуса Христа» (Ін. 7, 37-39). Таким чином, Переполовення П’ятидесятниці є явленням Божественної сили і мудрості Спасителя, як Месії, що зіслав Святого Духа.
День Переполовіння – це давнє християнське свято. Про нього згадує у своїх повчаннях свт. Іоан Золотоустий. В V столітті Анатолій Константинопольський, в VII – преподобний Андрій Критський, в VIII – св. Іоан Дамаскін, в IX – преподобний Феофан Сповідник оспівали переполовення в духовних піснях, якими Церква нині вихваляє Господа серед Переполовення П’ятидесятниці.
На знак «благодаті Святого Духа, яку Спаситель уподібнив воді, що подає життя спраглим спасіння», Православна Церква встановила у цей день традицію малого освячення води. Помолившись у день Переполовіння «про напоєння всіх спраглих до спасіння водами благочестя», в давнину у нашій країні селяни йшли на поля, засіяні хлібом, де священник окроплював ниви освяченою водою, а селяни молилися про зіслання рясного врожаю.
Опубліковано у Статті. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі не дозволені.