Cвята рівноапостольна Фекла

Свята Фекла Іконійська народилася і жила в малоазійському місті Іконії (сучасне турецьке Конья) в родині багатих язичників. У 18 років була заручена зі знатним юнаком, але під час перебування в місті апостола Павла (бл. середини I століття) захопилася його проповіддю та вирішила не вступати в шлюб, присвятивши себе служінню Богу. Юнак, за порадою друзів, відвів апостола Павла до правителя міста, який наказав заарештувати його за звинуваченням, що він «забороняє дівам одружуватися». Фекла таємно відвідувала апостола, віддаючи тюремним стражам свої коштовності. Коли про це стало відомо батькам, то її і Павла привели на суд правителя міста:
Як пишеться у християнській пам’ятці ІІ століття «Діяння Павла та Фекли», – “… закликав він Феклу та запитав:
— Заради чого не приймаєш ти шлюбу з Фамірідом за законом Іконійським?
Вона ж стояла, не зводячи з Павла очей, і мовчала; бачачи ж це, вигукнула Феокліт, її мати:
— Вогнем спали беззаконницю, вогнем спали безшлюбну посеред театру міського, щоб усі дружини надалі боялися і її прикладом напоумлювалися!
І сумував Ігемон багато; та Павла, по бичуванні, вивів він за межі міста, а Феклу же присудив вогнем спалити”.
Згідно з апокрифом, Феклу завели на велике багаття, проте раптовий дощ погасив полум’я і вона залишилася неушкодженою. Покинувши Іконію, Фекла знайшла Павла та разом із ним вирушила в Антіохію, де її примітив правитель міста Олександр. У відповідь на його домагання, «зірвала вона хламиду з Олександра та роздерла її; і вінок зняла з голови його», за що була відправлена на поживу звірам. На Феклу були спущені хижаки. Але вони не торкнулися праведниці, а навпаки лизали її рани.
З Антіохії Фекла вирушила на пошуки Павла, який наставляв її на навчання людей слову Божому. Через час Фекла повернулася в рідну Іконію, де навернула свою матір у християнство. Відносно смерті святої апокриф повідомляє, «відійшла вона в Селевкию, де, багатьох просвітивши словом Божим, сном добрим спочила».
Церковний переказ повідомляє, що вона довгі роки жила в сирійській Селевкії і у віці 90 років, коли її переслідували язичницькі жерці, була прихована від них горою. Печера, в якій за переказами померла Фека, розташована в сирійському селищі Маалюлі (гори Каламон). Над нею побудований монастир, названий на честь святої.
Пам’ять рівноапостольної жони звершується Православною Церквою 7 жовтня.
Частка мощей святої Фекли є у нашому храмі, у Всіхсвятському приділі.

Опубліковано у Статті. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі не дозволені.