Невідомий настоятель – священник Прокопій Будзішевський

1858 рік для Братсько-Борщагівської громади видався непростим, адже від тяжкої хворби (“сухоти”) упокоївся, у віці 41 року, багаторічний настоятель місцевого храму на честь ікони Божої Матері “Живоносне Джерело” священник Феодор Романович Сікорський (1818-1858), який правив на цій парафії від 1839 року. Водночас він обіймав посаду благочинного 7-ї частини величезного Київського повіту Київської губернії. Про те, як розгорталися обставини із заміною виниклого вакантного місця на Борщагівській парафії, збереглася інформація у Метричній книзі “церкви Живоносного Джерела” села Братської Борщагівки за 1858 рік. Вона зберігається у Центральному державному історичному архіві України, у фонді Київської духовної консисторії (фонд 127, опис 1012, справа 3167).
Так на аркуші 1, у розділі, де фіксувалися хрещення парафіян, за 8 січня міститься останній запис хрещення, здійсненного о. Феодором Сікорським-Старшим. Це була дівчинка Синклитикія, донька Тимофія та Варвари Соколенків. Усі хрещення, вінчання й поховання того часу здійснювалия за неодмінної участі дячка Євфимія Василевського (+ жовтень 1864 р.). Але вже 12 січня хрещення Тетяни Іскренко (з роду Іскрів – борщагівських болгар) звершив священник з Петропавлівської Борщагівки о. Максим Крижановський. Він же звершував хрещення у храмі “Живоносного Джерела” 14, 15 (два), 17, 24 і 31 січня, 1 лютого, 16, 21, 28 березня та 19 квітня. Від січня до березня, окрім підпису о. Крижановського та дячка Василевського, присутній також підпис ієрея Стефана Гребінського, котрий названий там “наглядаючим священником” (аркуш 6 і далі), тобто особою, котрій доручено керівництво парафією до призначення єпархіальною владою нового настоятеля.
Але квітневі й травневі хрещення завізовані вже іншою особою, за підписом: “парафіяльний священник Прокофій Будішевський”. Це зроблено почерком, дуже схожим на присутні поряд автографи місцевого дячка Василевського. Хоча автентичний підпис нововиявленного настоятеля Братсько-Борщагівського храму подавав дещо іншу версію імені й прізвища: Прокопій Будзішевський. Саме о. Прокопій здійснював там хрещення, починаючи з 10 травня (хрещення Миколая – сина Євфимія і Домінікії Курінних. Також отець Прокопій хрестив у храмі “Живоносного Джерела” 22, 24, 27 травня (аркуш 9). А ще 21, 22 травня та 3 червня він же звершував обряд поховання місцевих селян (аркуш 30). Одначе з невідомої причини автограф отця-настоятеля Прокопія Будзішевського більше не зустрічається у цьому документі. І поки що взагалі не довелося віднайти про нього будь-якої іншої інформації. Нетривалість його настоятельства у Братській Борщагівці була такою, що навіть його “підлеглий” – дячок Євфимій Василевський не зміг до пуття засвоїти правильність написання прізвища та імені свого пароха. Єдине, що можливо припустити, що отець Будзішевський був представником давнього шляхетського роду. Таке траплялося, що збіднілі шляхтичі у Російській державі, в якій опинилася правобережна підпольська Київщина наприкінці XVIII століття, переходили на службу до духовного відомства, робилися кліриками Православної Церкви.
Невідомо поки, що далі сталося з отцем Прокопієм Будзішевським після короткого служіння у Братській Борщагівці, але до призначення нового офіційного настоятеля, священника Лева Александровича (1818- не раніше 1872 ), служби, зокрема хрещення, звершували сусідні священники: 7 червня – о. Євфимій Біляновський з Желян (аркуш 31), а згодом це були вже згадуваний о. Максим Крижановський з Петропавлівської Борщагівки – 15, 25, 30 червня, 3, 6, 10, 20 24 липня, 14, 19 серпня, а також “наглядаючий священник” о. Стефан Гребінський – 22, 25, 27, 29 серпня, 4, 8, 18, 30 вересня. (аркуші 32-34)
Вперше новопризначений священник, отець Лев Александрович, зафіксований у якості настоятеля храму “Живоносного Джерела” у записі від 21 листопада 1858 року (аркуші 36-37).
Тобто питання призначення наступника спочилого отця Феодора Сікорського-Старшого вирішувалося єпархіальною владою досить тривалий час: з січня до листопада.
Нижче подано свідчення щодо настоятельства у квітні-червні 1858 року у Братській Борщагівці священника Прокопія Будзішевського – витяги з Метричної книги церкви “Живоносного Джерела” Братської Борщагівки за 1858 рік.
Опубліковано у Статті. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі не дозволені.